גיבורי העל שמגנים על הסוחרים ברשת מפני הונאות (נימרוד להבי)

December 12, 2017

שיחה עם נימרוד להבי, מייסד ומנכ"ל Simplex שמספקת שרותי תשלום ללא הונאות

00:0000:00

איך גייס אייל הרצוג 150M$ ב-ICO תוך שעתיים וחצי ל-Bancor

November 29, 2017

אייל הרצוג התחיל לנגן בפסנתר בגיל 5. בתקופת שירותו הצבאי ביחידה 8200, ניגן כקלידן בזמנו הפנוי עם זמר הרגיי טוני ריי והופיע איתו בכל הארץ. בהמשך הקים להקה עם עוד חמישה חברים שניגנו יחד במועדונים בתל אביב ועד היום מופיעים יחד.

אייל היה בין המשתמשים הראשונים באפליקציית המסרים המידיים ICQ. הוא והחברים שלו ראו איך החברה צומחת בצורה יוצאת דופן עד שיום אחד הודיעו שנרכשה ע"י AOL ב-400 מיליון דולר. בהשראת ICQ חשב ביחד עם בן-דודו, ארנון דינור, על שתי רעיונות לסטארטאפים. הרעיון הראשון היה הקמה של רשת חברתית, הרבה לפני שנקראה ככה. זה היה ב-1998, תחילתה של בועת האינטרנט. לרעיון הזה הם גייסו 16 מיליון דולר דיי בקלות ולחברה שהקימו קראו Contact. באפריל 2000 התפוצצה בועת האינטרנט וכעבור מספר חודשים נסגרה החברה.

הרעיון השני היה אפליקציה שתציג את הסרטונים החמים והמצחיקים ביותר ברשת וב-2003 הקים ביחד עם חברו אריק צ'רניאק את MetaCafe. ההצלחה הייתה מסחררת ובשלב מסוים הגיעו למיליון משתמשים ביום. בסופו של דבר YouTube הצליחו יותר בגלל אסטרטגיה שונה שהתבררה כטובה יותר.

כששמע אייל בפעם הראשונה על ביטקוין ב-2011 הוא מייד נדלק כמו שקרה לו כששמע בפעם הראשונה על האינטרנט ב-1994. זה היה נראה לו מהפכה מאוד מאוד גדולה. הוא אירגן מפגש בנושא הביטקוין ביחד עם מני רוזנפלד – יו"ר ארגון הביטקוין, ורון גרוס שמאוחר יותר ניהל את MasterCoin. הוא גם שלח אימייל לכל החברים שלו וכתב להם שזה העתיד של הכלכלה – "רוצו לקנות ביטקוין". ב-2012 הקים חברה בשם AppCoin שאפשרה לכל אחד ליצור מטבע קריפטוגרפי. הבעיה העיקרית ב-AppCoin הייתה שלא הייתה למטבע נזילות, כלומר, לא היה ניתן להמיר אותו למטבעות אחרים. כדי לפתור את בעיית הנזילות של מטבעות קריפטוגרפיים החליט אייל להקים את Bancor.

ביוני 2017, הונפקה Bancor באמצעות ICO וגייסה תוך שעתיים וחצי כ-150M$. ההנפקה הגדולה ביותר בהיסטוריה דרך ICO עד לאותו זמן. בראיון עם אייל הרצוג, מייסד וארכיטקט המוצר של Bancor, מספר אייל על המייזמים שהקים לפני Bancor, מה למד מהם, על האבולוציה של המטבעות הקריפטוגרפיים ועל איך הצליח לגייס בהנפקה של Bancor כ-150M$ תוך שעתיים וחצי.

00:0000:00

השקעות וגיוסים עם דני כהן (Viola ventures)

November 22, 2017

דני כהן למד מדעי המחשב ופסיכולוגיה באוניברסיטת ת"א. לא שיש קשר בין השניים, פשוט במדעי המחשב לא היו כמעט בנות ובפקולטה לפסיכולוגיה היו המון אז היה נראה לו הגיוני לשלב בין שניהם. בשבוע הראשון ללימודים הוא הכיר את אישתו לעתיד, אז התברר לו שקיבל החלטה טובה...

כשסיים את התואר השני ב-INSEAD עבר לעמק הסיליקון בארצות הברית לעשות תפקיד עסקי ראשון בחברת Commtouch. כעבור שנה וחצי התחיל לתכנן את חזרתו לישראל עקב סיבות משפחתיות. באותו זמן קיבל טלפון מ-Head hunter לגבי תפקיד בקרן הון סיכון בשם Gemini Ventures. התפקיד נשמע לדני מעניין. הוא גם חיפש משהו לעשות כשיחזור לארץ. הוא חשב שיעשה את התפקיד כשנה-שנתיים ואז יעבור לסטארטאפ אחר. 16 שנה מאוחר יותר מצא עצמו עדיין משקיע בסטארטאפים. בין החברות בהן השקיע בתור שותף וכחבר board ב-Gemini Ventures ניתן למצוא את Adapt.tv שנרכשה ע"י AOL ב-400M$, Outbrain, EyeView ו-90Min.

12 שנים אחרי שהצטרף ל-Gemini Ventures עבר דני כהן כשותף בקרן Viola Ventures (לשעבר Carmel Ventures). ב-Viola השקיע ב-Splacer, Tapingo, LuckyFish, LightRicks, PlayBuzz, Deep ו-Palls.

00:0000:00

איך הביא אודי מוקדי את החברה שהקים בתחום הסייבר לשווי של 1.5 מיליארד דולר

November 15, 2017

אודי מוקדי גדל כבן של איש משרד החוץ כך שבילדות הוא עבר ממקום למקום כל קדנציה של 4 שנים. זה הביא אותו להיות רעב לעולם. את שירותו הצבאי עשה ביחידה 8200 שם נחשף לעולם המחשוב. בסיום השירות הוא למד משפטים באוניברסיטה העברית ולאחר מכן המשיך ללימודי תואר שני באוניברסיטת בוסטון.

חבר ילדות שלו מירושלים, אלון כהן, שיתף את אודי ברעיון שהיה לו. במהלך שירותו הצבאי בממר"ם, אלון שם לב שלעובדים בתוך ארגונים יש גישה להרבה מידע בתוך הארגון בלי שאף אחד יגן עליו מפניהם. מה גם, שברגע שתוקפים מצליחים לחדור את שכבת ההגנה של ה-IT בארגון (למשל, Firewall) אז הם יכולים לגשת לכל מידע שקיים בו. אודי התלהב מאוד מהרעיון ובאפריל 1999 הקימו השניים חברה שתיתן מענה לבעיה הזו. לחברה שהקימו קראו סייבר ארק (CyberArk).

בספטמבר 2014 הונפקה CyberArk בנסד"ק (CYBR) וגייסה כ-86 מיליון דולר. לחברה כיום כ-1,000 עובדים, מחציתם במרכז הפיתוח בישראל. שוויה של סייבר ארק כיום מגיע לכ-1.5 מיליארד דולר. בשנתיים האחרונות רכשה סייבר ארק 4 חברות אבטחת מידע, מתוכן 3 ישראליות: Agata, Viewfinity ו-Cybertinel.

בראיון מדבר אודי מוקדי, המייסד, המנכ"ל והיו"ר של CyberArk, על התנהלות חברה שמחפשת להישאר עצמאית ולגדול כל הזמן לעומת חברה שמחפשת את האקזיט, על אסטרטגיית חדירה לשווקים בעולם ואיך לבחור מפיצים טובים, על מסע ההנפקה בנסד"ק ועל הדבר שהוא הכי גאה בו.

00:0000:00

15 רכישות ב-10 שנים – הסיפור של מטומי מדיה גרופ (עופר דרוקר)

November 8, 2017

עופר דרוקר הוא דמות קצת שונה בסצינת הסטארטאפים הישראלית, הוא שירת בצה"ל עד גיל 32. כשהשתחרר הצטרף להקמת חברה בתחום ה-AdTech (טכנולוגיות פרסום באינטרנט) בשם Ybrant. אחרי 6 שנים שם עבר לעבוד בחברה אמריקאית שם הכיר את עדי אורזל.

עופר ועדי הסתכלו על שוק ה-AdTech וראו שיש בו הזדמנות מאוד גדולה. היו בו הרבה אנשים מוכשרים בישראל בתחום ה-Performance (שיווק באינטרנט), בעיקר בגלל חברות ההימורים ברשת שקמו כאן באותה תקופה. חברות אלו העסיקו אנשים מוכשרים מאוד שידעו לנצל ביעילות מירבית את תקציבי הפרסום שלהם. אז עופר ועדי החליטו לקחת את תחום ה-Performance ולהרחיב אותו לעולמות אחרים. לחברה שהקימו קראו XtendMedia.

עם הזמן הם החליטו להקים Affiliate Network תחת חברה אחרת בשם AdsMarket. החברה שהקימו הייתה מעיין Marketplace שמחבר בין מפרסמים למקצועני שיווק באינטרנט. כך למשל, חברת לאומי קארד (המפרסם) הייתה מוכנה לשלם X שקלים עבור כל משווק באינטרנט שמביא להם לקוח שסוגר עסקה.

ל-AdsMarket היו מתחרים גדולים מאוד בתחום ה-Affiliate Networks. עופר ועדי הבינו שהם צריכים לעשות משהו שונה ויצירתי כדי לנצח את המתחרים שלהם – חברות של מאות מליוני דולרים מאירופה וארה"ב. אז הם חיברו את חברת המדיה שהקימו קודם (XtendMedia) לחברת ה-Affiliate Network שלהם (AdsMarket) ויצרו הכלאה שלא הייתה קיימת עד אז. כך למעשה הם האיצו את הפעילות של XtendMedia אל מול המתחרים בצורה משמעותית. הניסיונות של המתחרים להעתיק את המודל לא צלחו. עם הזמן התמזגו Ads Market ו-XtendMedia לחברה אחת תחת השם Matomy Media Group.

כיום ל-Matomy Media Group אלפי לקוחות ברחבי העולם והיא מעסיקה מעל ל-400 עובדים. מאז הקמתה ב-2007, רכשה מטומי 15 חברות בתחום ה-AdTech. ביולי 2014 הונפקה החברה והיא נסחרת בבורסה של לונדון ותל-אביב בשווי של כ-500 מליון שקל.

00:0000:00

מאקזיט של 4.75 מיליארד דולר לקידום יוזמות חברתיות (אורני פטרושקה - כרומטיס)

November 1, 2017

אורני פטרושקה הקים את החברה הראשונה שלו ביחד עם חברו רפי גדרון ב-1993. לחברה שהקימו ושעסקה בתקשורת נתונים קראו סקורפיו. אלו היו ראשית ימי ההייטק הישראלי, ימים בהם עדיין לא היו קרנות הון סיכון בישראל וגם לא את הקרקע הפוריה שיש היום בשוק הישראלי לצמיחה של חברות סטארטאפ. 3 שנים אחרי שהוקמה נרכשה סקורפיו ע"י US Robotics בסכום של 72 מליון דולרים.

כחצי שנה אחרי הרכישה, רכשה חברת 3COM את חברת US Robotics והחליטה לסגור את הפעילות של סקורפיו. באותו זמן נסעו אורני, רפי ויאיר אורן (ממקימי סקורפיו) לתערוכת תקשורת גדולה בשם SuperCom בניו-אורלינס שבארה"ב. אורני, רפי ויאיר החליטו לקחת יום חופש מהתערוכה ולצאת לשייט בנהר המיסיסיפי.

בשיט הם דיברו על פריחת האינטרנט באותן שנים. אנשים התחילו להבין שהאינטרנט יהיה פלטפורמה שתהיה חלק בלתי ניפרד מהחיים של כולנו. שבנוסף למידע טקסטואלי יהיה עליה גם וידאו ואודיו. ושהנפחים שיעברו על הפלטפורמה הזאת יהיו נפחים אדירים שהרשת לא בנויה להם ולכן יהיה צורך להרחיב באופן משמעותי את רוחב הפס. הדרך היחידה להרחיב את רוחב הפס היא באמצעות סיבים אופטים. ושגם צריך איזושהי מערכת שמחברת בין הפרוטוקולים השונים שעוברים ברשת. הם דיברו גם על השינויים המהותיים שעוברים על שוק התקשורת בארה"ב. חברות התקשורת בארה"ב שהיו מונופוליסטיות בתחומן אולצו ע"י הממשלה לפתוח את עצמן לתחרות. וכך קמו חברות תקשורת מקומיות אלטרנטיביות שהיו צריכות ציוד, ציוד שיתאים לדור הבא של שוק התקשורת. סגירת הפעילות של סקורפיו ב-3COM והתובנות אליהן הגיעו בשייט בנהר סימנו אורני, רפי ויאיר את הכיוון אליו הם צריכים ללכת. וכך התקבלה ההחלטה להקים את כרומטיס.

שנתיים וחצי לאחר הקמתה נרכשה כרומטיס ע"י לוסנט בסכום של 4.75 מיליארד דולר. הסכום הגבוה ביותר ששולם אי פעם עבור חברה ישראלית באותן שנים. מאז האקזיט ההוא החליט אורני להקדיש את זמנו למיזמים חברתיים כדוגמת עיגול לטובה, יוזמות קרן אברהם ועתיד כחול-לבן.

00:0000:00

הבוסית האנטישמית שהביאה את אורן הר נבו להקים סטארטאפ בתחום ה-AdTech

October 25, 2017

אורן הרנבו התחיל את הקריירה שלו כמנהל מוצר בחברת ההימורים המקוונים 888. זה היה עבורו בית ספר מדהים. הרבה יזמים מוצלחים יצאו משם, בינהם היזמים של Playtika, אחד היזמים של Matomy, דודו רינג שהקים ביחד עם האחים אסיה את eToro ורבים אחרים.

ב-888 הכיר אורן את אישתו לעתיד, מנהלת התוכן של החברה עבור השוק הצרפתי. אחרי החתונה החליטו הזוג המאושר לעבור לגור זמן מה באוסטרליה. כשגרו שם, עבד אורן בסוכנות פרסום מקומית בתור מנהל פרויקט. הבוסית שלו הייתה בחורה אוסטרית-אוסטרלית ליברלית-שמאלנית אז לא היה יכול להיות לה יותר גרוע מכך שבצוות שלה יש בחור יהודי-ישראלי. יום יום היא הייתה מספרת לאורן על הדברים "הנוראים" שהישראלים עושים לפלשתינים. היא גם הייתה מזכירה לו את הדברים המדהימים שהיטלר עשה לכלכלה הגרמנית ועד כמה זה לא הוגן שלא זוכרים לו את זה. זו הייתה חוויה אנטישמית לא נעימה במקום העבודה שהביאה להידרדרות במערכת יחסים בינו לבין הבוסית שלו. בשלב מסוים הוא החליט לעזוב את המקום עבודה ולא לעבוד יותר עבור אף אחד כשכיר אלא להקים עסק עצמאי משלו.

בדיוק באותה שנה, 2006, גוגל רכשה את יוטיוב. אחיו רן בדיוק הקים את חברת 5min שגם התעסקה בוידאו. הוא החליט לקחת את כל מה שלמד בתור מנהל מוצר ב-888 בתחום של Performance advertising ולהקים פלטפורמת פירסום בוידאו.

אורן התחיל לדבר עם חבר ילדות בשם טל ריזנפלד על הרעיון שלו. שניהם גדלו בנווה מונוסון ושירתו יחד בסיירת צנחנים. טל בדיוק עמד לסיים את לימודי ה-MBA שלו בהארוורד. אורן שיתף את טל ברעיון שלו וטל מצידו אהב מאוד את הרעיון. לחברה שהקימו קראו EyeView.

מאז הקמתה גייסה החברה כ-57M$ ב-5 סבבים מקרנות כמו Innovation Endeavors, Gemini, Lightspeed, Marker, Qumra ואחרות. כיום מעסיקה החברה כ-160 עובדים.

00:0000:00

יזמות חברתית עם לונלי פלג כהן

October 18, 2017

לונלי פלג (פלג כהן) היה לוחם בגולני. החברים ביחידה שלו כל הזמן דיברו על הטיול לתאילנד אחרי הצבא. כשהשתחרר הוא לא ראה סיבה לעשות פסיכומטרי וללכת לאוניברסיטה. בנהריה, העיר בה גדל, היה נהוג ללכת לעבוד במפעל בשלומי אחרי הצבא. גם האופציה הזו לא נראתה לו. אז הוא החליט ליסוע לטייל עם החברים בתאילנד. מה כבר יכול להיות רע בטיול לתאילנד?!

כשהגיע לשם הוא הרגיש שמתחולל בו שינוי. הוא התחיל לקרוא ספרים, להתעניין בהסטוריה, ללמוד אנגלית בזמן קצר, להכיר שם אנשים מגניבים, תרבויות ואוכל. הוא למד כל כך הרבה מהמסע לתאילנד ונפאל ולאוס... במהלך טיול של כמה חודשים החשיבה שלו השתנתה. הוא החליט שזה מה שהוא רוצה לעשות – להמשיך לטייל בעולם. אז הוא המשיך לטיול לאוסטרליה וניו זילנד. כשהיה שם, החברים סביבו אמרו לו כל הזמן שזה כיף לטייל אבל אי אפשר לעשות את זה תמיד. 'אתה חייב לחזור לחיים האמיתיים' הם אמרו לו, 'אתה חייב לחזור לחיים שלך, אתה לא יכול להיות כל הזמן ככה – זה כיף אבל זה לא החיים האמיתיים'. אחרי שנה הוא חזר לארץ. מיד כשחזר התחילה מלחמת לבנון השניה. הוא גוייס למילואים בצו 8 והיה באלכסנדרוני. הוא נלחם עם היחידה שלו 14 יום בלבנון. כשהיה על גג בלבנון וירו עליו הוא אמר לעצמו שאם הוא שורד את המלחמה הזו אז הוא עושה מה שהוא רוצה, ומה שהוא רוצה זה לטייל. את המלחמה ההיא הוא שרד ומאז הוא מטייל...

ב-13 שנים מאז שיצא לטייל בעולם, הספיק לונלי פלג להיות ב-130 מדינות. בשנים האחרונות הוא התחיל לתעד את מסעותיו בדף הפייסבוק שלו – שם יש לו מעל ל-64,000 עוקבים. פלג מגיע לארץ פעם בשנה, בד"כ בחודשים שבין ספטמבר לאוקטובר, ומרצה על מסעותיו בעולם. חברות כמו גוגל, אינטל וסמסונג מזמינות אותו להרצות בפני העובדים שלהן.

אבל מה שהכי מרגש את לונלי פלג זה יזמות חברתית. בין הפרויקטים החברתיים אותם הוביל במהלך מסעותיו בעולם אפשר למצוא בניית פארק אקולוגי בפאבלה בברזיל, עזרה לילדים נזקקים בפיליפינים, עזרה לילדים יתומים בקירגיזסטן, עזרה לילדים יתומים יהודים באוקראינה, בניית בית ספר בקמרון, עזרה לפליטים בהאיטי... הוא אפילו ביקר אסירים ביפן. בנובמבר הקרוב הוא נוסע לבנות בית ספר לילדים נכים בקניה.

00:0000:00

הסטארטאפ הפוליטי של משה פייגלין - מפלגת זהות

September 27, 2017

משה פייגלין נולד בחיפה וזמן קצר לאחר מכן עברה המשפחה לרחובות מכיוון שאביו הקים וניהל מפעל חדש באשדוד. כילד קרא את כל הספרים בספריה העירונית של רחובות. מיד כשסיים את שרותו הצבאי בדרגת סרן בהנדסה קרבית הקים חברה משלו. זו הייתה החברה הראשונה בישראל שניקתה חלונות בסנפלינג.

אחרי מספר שנים הקים משה חברה שאפשרה ליעל בצורה יוצאת דופן את מערך האבטחה במבנים. הלקוח הראשון היה הבורסה ליהלומים. הוא הציע להנהלת הבורסה עסקה שלא יכלו לסרב לה – לשלם אחוז אחד בלבד מהחיסכון שהמוצר הביא להם.

עם חתימת הסכם אוסלו הצטרף משה להפגנות של גורמים שונים בישראל. אחרי שהבין שההפגנות בהן השתתף אינן מועילות להביא שינוי מהותי במה שקורה במדינה החליט לפעול בצורה שונה. הוא הביא לישראל את הקונספט של מרי אזרחי בלתי אלים בסגנון מרטין לותר קינג או הפגנות הסטודנטים בפאריס. הוא קרא לאנשים לצאת ולהתיישב במרכז הצמתים בכל רחבי הארץ עם ידיים קשורות בחולצות שהיה כתוב עליהן 'אני מבקש להיעצר למען מולדתי'. הרעיון היה למלא את בתי המעצר באלפי אנשים. כ-100 אלף איש יצאו לכ-80 צמתים בכל רחבי הארץ בעקבות קריאתו של משה. המרי האזרחי שארגן הביא אותו להיעצר ע"י המשטרה מספר פעמים. תוך זמן קצר הפך משה מאדם אנונימי למישהו שכל מדינת ישראל הכירה. לתנועה שהקים קרא "זו ארצנו".

מאז, הספיק משה פייגלין לכהן כחבר כנסת מטעם "הליכוד", להיות סגן יושב ראש הכנסת ה-19, ולהיות חבר במספר ועדות ובראשן ועדת חוץ וביטחון. לאחר הבחירות האחרונות הוא פרש מהליכוד והקים את הסטארטאפ הפוליטי שלו : מפלגת זהות.

00:0000:00

הפרופסור שהוביל את מהפכת השירות באמצעות בינה מלאכותית (משה בן בסט)

September 20, 2017

ראיון עם משה בן בסט, מייסד ומנכ"ל לשעבר של ClickSoftware

לתקציר הראיון באתר הפודקאסט http://bit.ly/chapter-101-moshe-ben-bassat

להרשמה לקבלת עדכונים על פרקים חדשים באתר הפודקאסט http://www.yozem.co.il

00:0000:00